Ostatnio kilku moich znajomych ze studiów pytało mnie w rozmowach od czego zaczynałem naukę Javy, co mogę polecić, jakie książki warto przeczytać i gdzie w internecie można znaleźć dobre materiały i tutoriale. Ponieważ zasadę DRY warto stosować również poza programowaniem w tym poście opiszę moje doświadczenia i przemyślenia odnośnie jakości i wartości różnych materiałów do nauki Javy i programowania.

Dear Reader, this post is in my native language as it covers topic that makes sense only for people from Poland. But please feel free to browse my other articles as majority of them are written in English.

Książki

Ze sporej ilości książek wprowadzających w Javę warto wspomnieć o trzech moim zdaniem najlepszych i najpopularniejszych. Poniżej mój subiektywny ranking:

 1. Dwutomowa seria “Core Java”: “Java. Podstawy” oraz “Java. Techniki zaawansowane”
  Bardzo dobra seria o Javie. Autorzy tłumaczą wszystko w sposób jasny, bez zbędnego lania wody i pisania, że Java jest super, a wszystko inne jest “be”. Język książek jest przystępny, przykłady proste i dotyczące tylko tego, co autor w danym momencie chce pokazać. Osobiście polecam wszystkim zaczynającym przygodę z Javą jako najlepszy wybór.
 2. “Head First Java. Edycja polska”
  Książka dobra i bardzo fajnie napisana, ale to cecha całej serii Head First. Nie wszystkim może jednak odpowiadać sposób przekazywania treści: trochę mało poważny, rozwiązły i luźny. Przez zakupem polecam przeczytać kilkanaście stron na spokojnie i samemu zdecydować czy takie “podanie” tematu jest dla Ciebie ok. Pozycja jest super wyborem, jeśli Java to Twój pierwszy język programowania.
 3. “Thinking in Java. Edycja polska”
  Książkę czytało mi się dość ciężko, ale było tak, ponieważ właśnie od niej zacząłem naukę Javy. Nie polecam tej książki na początek, bo mnie potrafiła odrzucić i zniechęcić do nauki całego języka. Natomiast po zapoznaniu się z którymś z tytułów opisanych powyżej, jako druga książka o Javie, powinna spełnić swoją rolę bardzo dobrze.
  Więcej o tej książce można poczytać we wpisie i komentarzach na blogu Chlebika, natomiast darmową wersję trzeciej edycji Thinking in Java udostępnioną przez autora można ściągnąć stąd.

Materiały z sieci

JavaPassion
Rewelacyjny portal oferujący kursy online z bardzo szerokiego zakresu programowania w Javie. Materiały do wszystkich kursów można pobierać cały czas, a dla osób lubiących systematyczność przygotowano kursy, które zaczynają się w konkretnym terminie i trwają kilka, kilkanaście tygodni. Na każdy tydzień przewidziana jest określona porcja materiału, a po większości takich lekcji jest mini-projekt do zrobienia, który wysyła się na adres mailowy prowadzącego. Po zakończeniu danego kursu i przesłaniu wszystkich prac domowych poza satysfakcją i dużą porcją wiedzy otrzymuje się certyfikat ukończenia. Co prawda nie jest on zbyt rozpoznawalny w branży, ale papier to papier 😉

Ważniak na MIMUW
Po prostu kopalnia wiedzy informatycznej i programistycznej w naszym ojczystym języku. Jak głosi strona O nas: “Główne cele projektu to: 1. Opracowanie programów nauczania dla studiów informatycznych I i II stopnia. 2. Przygotowanie elektronicznych materiałów dydaktycznych, w tym pakietów multimedialnych do prowadzenia zajęć zdalnych”. Możemy tutaj znaleźć wszystko co powinien umieć dobry programista, od podstaw czyli analizy matematycznej, algorytmów i struktur danych poprzez bazy danych aż po aplikacje internetowe. Całość podana w miarę przystępnie i co najważniejsze, uporządkowana i zgromadzona w jednym miejscu, nic tylko korzystać.

Java Practices
Zbiór dużej ilości przykładów jak zrobić coś za pomocą Javy. Na pewnym poziomie znajomości języka przestaje się z tej strony korzystać, ale na początku warto mieć ją w zakładkach, żeby w razie czego szybko coś znaleźć. Podobna strona, ale z tutorialami z JEE to RoseIndia.

Zdaję sobie sprawę, że na pewno nie wyczerpałem tematu, bo w sieci jest dużo podobnych, a może i lepszych adresów, gdzie wiedza tylko czeka, aż zacznie się ją wchłaniać. Przedstawione powyżej sam odwiedzam lub odwiedzałem i były dla mnie bardzo przydatne. Jeśli macie jakieś swoje ulubione strony Javowe i programistyczne to zapraszam do dzielenia się w komentarzach.