Jakiś czas temu zakończyłem trwający ponad trzy miesiące proces zdobywania dotacji z Urzędu Pracy na założenie własnej działalności gospodarczej. Poniżej dla osób zainteresowanych opisuję jak to wygląda od strony praktycznej, bo przy włożeniu pewnej dozy wysiłku, czasu i chęci można zdobyć spory zastrzyk gotówki (do 19 tysięcy złotych) i mieć łatwiejszy start przy rozkręcaniu własnej firmy.

Dear Reader, this post is in my native language as it covers topic that makes sense only for people from Poland. But please feel free to browse my other articles as majority of them are written in English.

Cała operacja zajęła mi znacznie więcej czasu niż planowałem, ale okres oczekiwania na niektóre dokumenty i podpisy wynosił po 2-3 tygodnie i niestety wstrzymywało to cały tok spraw, podobno można się ze wszystkim wyrobić nawet w 1,5 miesiąca.

Dotacja

Warunek, który trzeba spełnić, aby w ogóle móc ubiegać się o dotację jest jeden: trzeba być zarejestrowanym w swoim Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, a co warto podkreślić, studenci zaoczni mogą mieć status bezrobotnego, więc mogą również ubiegać się o tę dotację. Ważne: niektóre UP wymagają, aby status bezrobotnego posiadać przez określony czas: 1, 3 a nawet 6 miesięcy. O szczegóły trzeba dopytać w swoim UP, bo pod tym względem w różnych regionach Polski są spore różnice. Przy okazji warto zapytać również, czy mają jeszcze środki na dotacje, bo u mnie w Płocku podobno skończyły się one już w połowie czerwca i nie wiadomo czy będą jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić jest dostarczenie do UP wszelkich zaświadczeń o wykształceniu, certyfikatach, szkoleniach, a także doświadczeniu zawodowym (um. o pracę, o dzieło, itp.), pozwoli to uwiarygodnić nasze umiejętności i znacznie zwiększy szanse na otrzymanie dotacji. Niestety dokumenty w języku innym niż polski wymagają tłumaczenia przysięgłego (cena 50-100zł/strona u tłumacza w biurze lub trochę taniej na Allegro).

Biznes Plan

Kolejnym krokiem jest przygotowanie wniosku i biznes planu. Czasami są one połączone w jeden dokument, czasami pisze się je oddzielnie. Formularze są do pobrania ze strony UP. O ile wypełnienie samego wniosku nie powinno nastręczyć trudności (jeśli oczywiście wiemy już na co chcemy wydać dotację), to napisanie kompletnego biznes planu jest trochę bardziej skomplikowane. Niektóre Urzędy Pracy publikują listę elementów, które powinny się znaleźć w takim prawidłowym i kompletnym dokumencie (poradnik płockiego UP do pobrania stąd), warto tych porad się trzymać.

Równolegle do pisania wniosków należy zbierać dokumenty, które będą nam później potrzebne:
– jeśli jako poręczenie wybieramy weksel (preferowany przez większość UP) należy poprosić poręczycieli o zdobycie z kadr zaświadczeń o zarobkach (uwaga: są ważne 30dni, więc warto to zgrać z planowanym momentem składania papierów do UP)
– umowa zapewniająca lokal (użyczenie lub wstępna umowa najmu)
– zaświadczenie z banku o posiadaniu przez nas konta osobistego. Zwłaszcza w bankach internetowych warto złożyć taką dyspozycję ze sporym wyprzedzeniem, bo czas realizacji wynosi 3-7 dni + wysłanie Pocztą Polska (list zwykły, sic!), a w PP nie takie rzeczy jak list zwykły się już gubiły 🙂 Ja czekałem na dotację tydzień dłużej właśnie przez brak takiego dokumentu.

Jeśli nie czujemy się na siłach, żeby całkowicie samodzielnie sporządzić wniosek i biznes plan, możemy to zlecić firmom, które się tym zajmują. Koszt pewnie rzędu 200-600zł, ale należy uważać, bo takie wnioski mogą być zbyt szablonowe, co może zmniejszyć nasze szanse przy przyznawaniu dotacji. Ja wybrałem opcję samodzielne napisanie + przesłanie do korekty do specjalisty, co kosztowało mnie 70zł. Miła Pani dodała parę zdań, pomogła zrobić tzw. “przepływ środków” i upewniła mnie w przekonaniu, że wniosek jest prawidłowy i powinien przejść.

Jeśli mamy już wszystkie dokumenty, sprawdzamy jeszcze i aktualizujemy ceny przedmiotów, które chcemy kupić. Dzięki temu unikniemy pisania kilku podań do Dyrektora UP o przeniesienie środków spowodowane dużymi zmianami cen czy niedostępnością produktu. Każde takie podanie musi uzyskać akceptację (około 1 tydzień) i dopiero wtedy możemy wydać środki, więc aktualizacja cen tuż przed złożeniem ułatwi nam i przyspieszy późniejszy proces rozliczania dotacji. Po sprawdzeniu cen udajemy się do UP i składamy dokumenty. Czas oczekiwania na decyzję wynosi 30 dni, ale warto po 2-3 tygodniach zadzwonić i dowiedzieć się jaki jest status.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji mogłoby się wydawać, że dalej jest już szybko i z górki, ale w moim przypadku było zupełnie inaczej. Najpierw czekałem ponad 2 tygodnie na wizytację pań z UP, które miały sprawdzić lokal, a potem okazało się, że panie z pokoju odpowiedzialnego za podpisywanie umów też mają skończone możliwości przerobowe i termin, w którym miałem się pojawić z moimi poręczycielami wyznaczono mi dopiero za 3 tygodnie.

Samo podpisanie umowy to formalność, trzeba się tylko upewnić, że poręczyciele pojawią z ewentualnymi współmałżonkami lub z zaświadczeniami o rozdzielności majątkowej. Po podpisaniu umowy następnego dnia dostajemy przelew na nasze osobiste konto i dopiero od tego dnia możemy rejestrować naszą DG. Samego procesu rejestrowania firmy nie będę opisywał, bo jest o tym masa informacji w sieci. Po zarejestrowaniu mamy 14 dni na dostarczenie do UP dokumentów potwierdzających założenie firmy (regon, wpis do ewidencji, kwit z US o wybranym sposobie rozliczania dochodów) oraz 30 dni na wydanie środków zgodnie z zawartością wniosku. Rozliczyć wszystko musimy w ciągu 2 miesięcy od daty przyznania dotacji.

Ja wszystkie rozliczenia przeprowadzałem w ekspresowym tempie, bo 2 tygodnie po otrzymaniu dotacji miałem ślub, a potem wakacje i nie chciałem odkładać tego na później 🙂

Efektem całej operacji było powstanie firmy Programaticowww.programatico.pl świadczącej usługi programistyczne. Głównym zakresem działania są aplikacje internetowe, dedykowane oprogramowanie dla firm oraz podwykonawstwo dla większych zespołów informatycznych. Więc nieskromnie polecam swoje usługi i jeśli mielibyście informacje, że gdzieś szukają kogoś do zrobienia projektu, itp to będę wdzięczny za cynk :)) Preferowana praca częściowo lub całkowicie zdalna, ale jak wiadomo na początku się nie wybrzydza, więc każde potencjalne zlecenie w odległości mniejszej niż 3h jazdy samochodem jest cenne 🙂

A na zakończenie już dla osób bardziej zainteresowanych tematem garść moich bardziej szczegółowych uwag odnośnie procesu ubiegania się o dotację:

Wskazówki do pisania wniosku

  1. Przy wyborze zakresu prowadzonej działalności (symbole PKD) nie trzeba ograniczać się tylko do jednego wpisu 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem , warto podać także kilka innych (np. doradztwo, portale internetowe, itp.), dzięki temu unikniemy biegania po urzędach (zmiana w PKD firmy założonej z dotacji wymaga podania i zgody dyrektora UP), gdy okaże się, że trafił się klient ze zleceniem spoza naszego PKD.
  2. Jako lokal wystarczy nam jeden pokój w naszym mieszkaniu/domu ewentualnie podpisania umowa o bezpłatnym użyczeniu pomieszczenia podpisana przez właściciela nieruchomości.
  3. W punkcie o dotychczas podjętych działaniach warto podać informację o pozyskaniu lokalu czy wykupieniu domeny pod stronę WWW firmy. Warto również zapoznać się z zasadami prowadzenia firmy, księgowości i rozliczeń z US i ZUS (można to zrobić samodzielnie (np. polecana przeze mnie książka “Jednoosobowa firma” lub w ramach szkolenia z UP przed złożeniem wniosku o dotację). Jeśli we wspomnianym punkcie wspomnimy o tej wiedzy, najprawdopodobniej nie zostaniemy skierowani na takie szkolenie po uzyskaniu dotacji. W przeciwnym razie urząd może nas na takie szkolenie wysłać, czas jego trwania to od 8h do kilku dni
  4. W kwalifikacjach podajemy wszystko, co podaje się w typowym CV: edukację, szkolenia, certyfikaty, udział w konferencjach, doświadczenie zawodowe. Warto pokazać także coś ekstra: wyróżnienia, zwycięstwa w konkursach czy prowadzenie bloga o tematyce powiązanej z planowaną działalnością firmy. Oczywiście wszelkie papierki muszą znajdować się w danych UP, dlatego warto je pokazać przy rejestracji.
  5. Punkt “Kalkulacja kosztów związanych z uruchomieniem działalności”: tutaj umieszczamy wszystkie koszty jakie planujemy ponieść w związku ze startem firmy: te, które chcemy pokryć z dotacji oraz te płacone ze środków własnych.
  6. Źródła finansowania: tu w niektórych urzędach mile widziany, a w niektórych nawet wymagany jest jakiś procent wkładu własnego. Warto się o to dopytać wcześniej. U mnie miałem wkład własny, ale nie musiałem go rozliczać tak samo dokładnie jak kwoty dotacji.
  7. Przy podawaniu nazw przedmiotów trzeba znaleźć złoty środek, nie podawać super szczegółowo nazw, zwłaszcza że mogą się one różnić w różnych sklepach i będzie trzeba to wyjaśniać przy rozliczaniu, ale i nie zostawiać super ogólników np. “meble za 6 tys”, bo znam przypadek, że taki przedmiot obcięli z przyznanej kwoty właśnie z powodu zbyt ogólnej nazwy.

Wskazówki ogólne

  1. Pisząc w biznes planie uzasadnienie i opis przedmiotów, które chcemy zakupić z dotacji warto się wysilić tym bardziej im mniej standardowy jest to zakup oraz im mniej oczywista jest jego przydatność w firmie o naszym profilu działalności.
  2. Trzeba dużo pytać i prosić o uszczegółowienie lub wyjaśnienie w miejscach, gdzie mamy wątpliwości. Taka jest rola urzędników i jeśli będziemy mili i spokojnie podejdziemy do sprawy, większość rzeczy uda się od nich dowiedzieć bez najmniejszych problemów i bez objawów pomagania nam z wielką łaską, z czym w ogóle na szczęście się nie zetknąłem.
  3. Dużo przydatnych informacji można znaleźć na grupie Młodzi przedsiębiorcy w serwisie GoldenLine, zwłaszcza ten temat ma sporo przydatnych danych.

Gdyby ktoś miał pytania zapraszam również do kontaktu na mój adres e-mail tomasz.dziurko [malpka] programatico.pl .