Bardzo fajna książka na temat, który jest często zaniedbywany przez programistów: komunikacji z klientem.

Dear Reader, this post is in my native language as it covers topic that makes sense only for people from Poland. But please feel free to browse my other articles as majority of them are written in English.

Dość rzadko sięgam po książki informatyczne wydane w naszym ojczystym języku. Powód jest dość prozaiczny: z reguły w momencie, gdy wychodzi polskie tłumaczenie “JavaAwesomeWebFramework 1.2 w Akcji” po angielsku jest już  dostępna “JavaAwesomeWebFramework 2.0 in Action” i cała wiedza zawarta w polskiej wersji jest, delikatnie mówiąc, lekko nieaktualna.

Ale są tematy, które można nazwać, choć to dość górnolotne słowo, ponadczasowymi, bo dotyczą zagadnień aktualnych zarówno teraz jak i kilka lat temu. I do takich należy właśnie komunikacja z klientem. Temat dość ciężki, należący do tzw. “obszarów miękkich” i przez co traktowany przez programistów mocno po macoszemu. Co niestety powoduje częste napięcia na linii klient-zespół programistów, bo programista uważa, że on jest bez winy, a to klient wyraził się niejasno i jest źródłem wszystkich problemów.

I właśnie na takie problemy receptą jest lektura i stosowanie rad zawartych w książce “Oprogramowanie szyte na miarę: Jak rozmawiać z klientem, który nie wie czego chce” Michała Bartyzela.

Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce

Klient wie, czego chce, ale nie wie czego potrzebuje

Właśnie takim, bardzo mądrym stwierdzeniem zaczyna się ta książka. I jeśli dobrze je przemyślimy i weźmiemy do serca to nasze postrzeganie klienta zmieni się diametralnie. Klient przychodzi do nas z problemem biznesowym i wie co jest jego rozwiązaniem. Nie wie jednak co jest potrzebne, żeby to rozwiązanie przekuć na aplikację. I tu się zaczyna nasza rola jako członków zespołu programistów. Zrozumieć problem i stworzyć aplikacją, która go rozwiązuje. Bo choćby nie wiem jak czysty, piękny i przetestowany był nasz kod, to jeśli nie pomoże klientowi w jego problemie to cały projekt będzie porażką, a nasza firma straci klienta. “Think about Business Value” jak często mawia Paweł Wrzeszcz, mój kolega z pracy.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, które po kolei omawiają sposoby dobrej komunikacji, sztukę zadawania pytań (zarówno konkretyzujących jak i uogólniających), ustalanie priorytetów wymagań, a także efektywne prowadzenia spotkań, które nie będą stratą czasu i pozwolą nam osiągnąć założone cele.

Każdy rozdział zawiera sporo przykładów zwrotów i zachowań, które ułatwią nam rozmowy z drugą stroną, a na końcu publikacji umieszczony jest swojego rodzaju bryk z zebranymi wszystkimi poradami w pigułce.

Podsumowanie

Jeśli książkę “Clean Code” Uncle Boba uważam za coś, co każdy programista powinien przeczytać zanim dopuści się go do klawiatury i kodu, to “Oprogramowanie szyte na miarę: Jak rozmawiać z klientem, który nie wie czego chce” jest pozycją, którą każdy programista powinien przyswoić zanim dopuści się go do rozmów z klientem. I wydaje mi się, że książka jest na tyle wartościowa, że warto by rozważyć jej przetłumaczenie na język angielski, no może po poprawieniu ilustracji, które były rysowane trochę “na kolanie” 🙂